Read Filin Yolculuğu by José Saramago Free Online


Ebook Filin Yolculuğu by José Saramago read! Book Title: Filin Yolculuğu
The author of the book: José Saramago
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
Loaded: 2029 times
Reader ratings: 7.3
The size of the: 1.79 MB
City - Country: No data
Edition: Turkuvaz Kitap
Date of issue: February 2011

Read full description of the books:XVI. yüzyılın ortalarındayız. Portekiz kralı III. Juan, filini Avusturya Arşidükü Maximilian'a hediye etmeye karar verir. Süleyman adındaki fil, soylulardan, askerlerden ve bakıcısı yoksul Bunhro'dan oluşan büyük bir kafileyle Portekiz'i, Castilla'yı, İtalya'yı, tehlikeli Alpler'i kat ederek Tuna üzerinden Viyana'ya yolculuk etmek zorunda kalır.

Saramago'nun en neşeli hikâyesi olarak nitelenen Filin Yolculuğu işte bu kadar basit ama bir o kadar da renkli. Arşidük Maximilian'ın ayak izlerinin peşinden giden bu anlatı tarihi bir roman değil, gerçek olaylarla kurmacanın müthiş bir bileşimi: Bir filin çevresinde düzenlenen yolculuğu değil de, filin çevresindeki dünyayı nasıl düzenlediğini anlatırken büyük edebiyat yapıtlarında olduğu giib, gerçek ile kurmacanın ayrılmaz bir bütün olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor. Fil Süleyman'ın baş kahraman ve tüm insanlık komedisinin sessiz izleyicisi olduğu bu roman, Saramago'nun alışık olduğumuz metaforlarının, keskin gözlemciliğine eşlik eden acı alay ve incelikli mizah duygusunun yanı sıra, beklenmedik bir şefkat, yumuşaklık ve sevecenlikle de dokunmuş. Nobel Edebiyat Ödüllü yazarın bu keyifli romanı, sıradışı kurgusuyla çarpıcı olduğu kadar da neşeli bir eser.


Download Filin Yolculuğu PDF Filin Yolculuğu PDF
Download Filin Yolculuğu ERUB Filin Yolculuğu PDF
Download Filin Yolculuğu DOC Filin Yolculuğu PDF
Download Filin Yolculuğu TXT Filin Yolculuğu PDFRead information about the author

Ebook Filin Yolculuğu read Online! José de Sousa Saramago (pronounced [ʒuˈzɛ sɐɾɐˈmagu]) was a Nobel-laureate Portuguese novelist, playwright and journalist. He was a member of the Portuguese Communist Party.
His works, some of which can be seen as allegories, commonly present subversive perspectives on historic events, emphasizing the human factor rather than the officially sanctioned story. Saramago was awarded the Nobel Prize for literature in 1998. He founded the National Front for the Defense of Culture (Lisbon, 1992) with among others Freitas-Magalhaes. He lived on Lanzarote in the Canary Islands, Spain, where he died in June 2010.

A foundation with his name was established in 2007; its main aims are cultural promotion, particularly of Portuguese literature and authors. The A Viagem do Elefante.


Reviews of the Filin Yolculuğu


JUDE

This book changed my life!

CALLUM

Book will go one time.

IVY

I read the whole book with a stupid smile on my face. General advice to everyone!

MOHAMMED

Quickly downloaded

ROSE

The most favorite book of all books
Add a comment
Download EBOOK Filin Yolculuğu by José Saramago Online free

PDF: filin-yolculuu.pdf Filin Yolculuğu PDF
ERUB: filin-yolculuu.epub Filin Yolculuğu ERUB
DOC: filin-yolculuu.doc Filin Yolculuğu DOC
TXT: filin-yolculuu.txt Filin Yolculuğu TXT